Paylaşım

Geleceğe Dönüş’ün Unutulmaz Otomobili DeLorean’un 20 Özelliği


 

Otomobil tarihindeki en ilgi çekici hikayelerden bir tanesi de hiç şüphesiz DeLorean’ınki! Tabi böyle söyleyince hiçbirinizin aklında bir şeyler canlanmadı. Peki, “Geleceğe Dönüş” isimli ünlü filmdeki zaman makinesi desem? Aslında bu araç, DeLorean Motor Company isimli otomobil şirketinin ilk ve tek otomobil modeli. Bir otomobil şirketi nasıl olur da tasarladığı ilk araç modeliyle üretimine son verir, gerçekten garip değil mi? Hatta bu model, bir film serisiyle bu kadar ünlü olmuşken.

Aslında hikayemiz, şirketin sahibi John DeLorean’ın 1975 yılında gençlik yıllarından beri hayalini kurduğu otomobil şirketine start vermesiyle başlar. Başarılı girişimci, kısa sürede de istediği başarıyı yakalar. Ama kaderin cilvesine bakın ki DeLorean, çok zaman geçmeden hakkındaki bazı suçlamalarla uğraşmak zorunda kalır. Neticede de büyük hayallerle 1975 yılında kurduğu şirketi, 1982 yılında kapatır. Gelin görün ki DeLorean’un hakkındaki hiçbir suçlama ispat edilememiştir. Ama şirket kaçınılmaz sondan kurtulamaz. Firma bu kısacık ömründe, hepimizin efsane üçleme “Geleceğe Dönüş” filminden tanıdığı DeLorean modelinden sadece 9000 adet üretebilmiştir.

Ülkemizde de oldukça sevilen Geleceğe Dönüş filmi, bir dönem hepimizin çağ ötesi hayaller kurmasına yardımcı oldu. İşte bu hayallerin merkezinde de filmde yer alan Doktor Emmett Brown’un zaman makinesi DeLorean vardı. Şimdi dilerseniz gerçekten ilginç bir hikayesi olan DeLorean’a daha yakından göz atalım. Bizler, bu yazıyı hazırlarken oldukça eğlendik. Şimdi sıra sizde! Hazırsanız zamanda yolculuğa çıkalım…

İşte karşınızda DeLorean hakkında bilmedikleriniz, duymadıklarınız, görmedikleriniz!


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar