Concorde Hakkında 21 Çarpıcı Gerçek

Concorde Hakkında 21 Çarpıcı Gerçek

Dünyaca ünlü dev firmaların arkasında, çok fazla bilinmeyen gizli bir tarih saklıdır. Concorde de öyle bir kuruluş. 1956 yıllında, İngiltere’de bir görüş ortaya atıldı; sesten daha hızlı bir uçak! Heyecan uyandıran bu fikir, çoğu kişi tarafından imkansız olarak düşünülse de 1969 yılında, İngiltere-Fransa ortaklığıyla hayal gerçeğe dönüştü. Böylece de modelin başarılı serüveni başlamış oldu. Uçak dünyasında Concorde ismi yüksek hızla eşdeğer hale geldi.

Başarılı modelin ülkemizle olan geçmişi de oldukça ilginç. Air-France şirketi, 1977 yılında ülkemize Concorde modeliyle bir uçuş gerçekleştirmek istedi. Fakat netice odur ki ülkemizdeki mevcut havaalanlarının teknik yapısı, bu uçak modeli için uygun değildi. Neticede, ülkemizin bu uçak modeliyle olan karşılaşması bir başka bahara ertelendi.

Çoğu kişinin mühendislik harikası olarak işaret ettiği Concorde, başarılı tarihine oldukça hayret verici hikayeleri de sığdırmıştır. Model, dünya gündeminde sadece olağanüstü rekorlarıyla yer almadı. Yaptığı kazalar, başarısızlıkla sonuçlanan bazı projeler vs. Concorde’nin yüzleşmek zorunda kaldığı sınavlardı. Evet, bugün sizlerle efsane uçak markasının gizli tarihine bir yolculuk yapıyoruz. Dilerseniz kemerlerinizi sıkıca bağlayın ve yolculuğumuza başlayalım.

İşte karşınızda Concorde’nin geçirdiği ilginç serüven:

İsviçre'de gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. Edindiğim tecrübeler ve edebiyata olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. Paratic.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

HİÇ YORUM YAPILMAMIŞ, SEN YAPMAK İSTER MİSİN?

Yorum Yapın