Paylaşım

Concorde Hakkında 21 Çarpıcı Gerçek


 

Dünyaca ünlü dev firmaların arkasında, çok fazla bilinmeyen gizli bir tarih saklıdır. Concorde de öyle bir kuruluş. 1956 yıllında, İngiltere’de bir görüş ortaya atıldı; sesten daha hızlı bir uçak! Heyecan uyandıran bu fikir, çoğu kişi tarafından imkansız olarak düşünülse de 1969 yılında, İngiltere-Fransa ortaklığıyla hayal gerçeğe dönüştü. Böylece de modelin başarılı serüveni başlamış oldu. Uçak dünyasında Concorde ismi yüksek hızla eşdeğer hale geldi.

Başarılı modelin ülkemizle olan geçmişi de oldukça ilginç. Air-France şirketi, 1977 yılında ülkemize Concorde modeliyle bir uçuş gerçekleştirmek istedi. Fakat netice odur ki ülkemizdeki mevcut havaalanlarının teknik yapısı, bu uçak modeli için uygun değildi. Neticede, ülkemizin bu uçak modeliyle olan karşılaşması bir başka bahara ertelendi.

Çoğu kişinin mühendislik harikası olarak işaret ettiği Concorde, başarılı tarihine oldukça hayret verici hikayeleri de sığdırmıştır. Model, dünya gündeminde sadece olağanüstü rekorlarıyla yer almadı. Yaptığı kazalar, başarısızlıkla sonuçlanan bazı projeler vs. Concorde’nin yüzleşmek zorunda kaldığı sınavlardı. Evet, bugün sizlerle efsane uçak markasının gizli tarihine bir yolculuk yapıyoruz. Dilerseniz kemerlerinizi sıkıca bağlayın ve yolculuğumuza başlayalım.

İşte karşınızda Concorde’nin geçirdiği ilginç serüven:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar