Paylaşım

Gökyüzünün Kralı Boeing 747 Hakkında Bilinmeyen Gerçekler


 

Uçakla yolculuk yapmayı sever misiniz? Bu sorunun cevabı ne olursa olsun, onlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Günler, hatta haftalarla tanımlanabilen mesafeleri onlarla birlikte birkaç saatte kat eder olduk. Biliyorum, hiçbirimiz yolculuk yapacağımız uçağın modeliyle yakından alakadar olmayız. Ama burada Boeing’in 747 modeline ayrı bir parantez açmak lazım. Zira bu uçak, hava yolları tarihinde bir devrimin öncüsü diyebiliriz.

1969’da üretilip ilk ticari uçuşunu 1970’te gerçekleştiren 747, zamanının bir çok rekorunu elinde bulunduruyor. 2006 yılında uçuşa başlayan Airbus A380’e kadar, büyüklük rekoru 747’nin elindeydi. Hava yollarının uçan sarayı olan bu modeli, ilk bakışta tanıyabilmenin bir de kolayı var. Çift katlı tasarlanan 747’nin ikinci katının kambur olması, onu diğer modellerden görsel olarak ayıran en çarpıcı özellik diyebiliriz. Ayrıca bu model, Boeing 707’den sonra üretilen ilk ve tek 4 motorlu Boeing tipidir.

747, 60’lı yıllardan sonra hızla gelişen hava yolları taşımacılığının bir sonucu. 500’den fazla yolcu taşıyabilme kapasitesi ve 10-20 saatlik mesafelere aralıksız uçabilmesi, aslında bu uçağın ne denli önemli bir yerinin olduğunun özeti. Tabi ki 747’nin başarı hikayesi o kadar da kolay gerçekleşmedi. Uçağın büyüklüğü ve 4 motorlu tasarımı, o tarihlerde yaşanan petrol sıkıntısıyla birlikte hava yollarını tercih eden müşteriler tarafından biletlerinin pahalı bulunmasına yol açtı. Günümüzün en seçkin uçakları arasında olan 747’nin yaşadığı macera tabi ki sadece bununla sınırlı değildi. Dilerseniz hava yolları tarihinin en başarılı tasarımlarından biri olan 747’nin öyküsüne daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda Boeing 747’nin bilinmeyen çarpıcı özellikleri:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar