Paylaşım

BMW i3 Fotoğrafları ve Detaylı İnceleme


 

Güçlü Alman marka BMW de elektrikli araç üretimine başladı. i3 ve i8 modelleri ile önce Avrupa’da satışa başladı. BMW’nin ilk elektrikli lüks modeli i3 modeli ve Hollanda’da tanıtıldı. Lüks segmentte üretilen elektrikli araba, Borusan Otomotiv’in 30. yıl dönümünde Türkiye’de geçen sene satışa sunuldu.

BMW, i modellerinin projesini 2007 yılından bu yana yürütüyor ve AR-GE çalışmalarının bir ürünü olarak da ilk i3 modelini piyasaya sürdü. Bu model, “dünyanın ilk lüks elektrikli otomobili” olmasıyla öne çıkıyor. 2014 yılı Eylül ayında, 46.100 Euro’dan başlayan fiyatlarla anahtar teslimi fiyatı, Türkiye’ye özel donanım paketiyle satışa başladı.

Yeni BMW i3 tamamen emisyonsuz elektrikli motor sistemine sahip. Normal koşullarda, 130 – 160 km menzile olanak vermektedir. Akıllı ECO PRO ve ECO PRO+ sürüş modları sayesinde, bu menzil 200 kilometreye kadar çıkabiliyor. Range Extender özellikli BMW i3 ile de yaklaşık 340 kilometre menzile ulaşabiliyorsunuz. Range Extender özelliği talep üzerine sunulmaktadır ve menzil artırıcı özelliktedir. Range Extender, bir jeneratörü tahrik eden küçük, oldukça akıcı ve iki silindirli bir benzinli motordur. Lityum iyon bataryanın şarj seviyesi minimum düzeye ulaştığı zaman otomatik olarak devreye girmektedir. Görevi ise bir jeneratör çalıştırarak yüksek gerilim bataryasına enerji sağlamaktır.

Kalkış anıyla birlikte 250Nm tork üreten BMW i3, güvenli bir kalkış sunuyor. Sessiz bir şekilde çalışan otomobil, arkadan itiş özelliği ve dar dönüş çapı sayesinde son derece çeviktir. Range Extender özellikli BMW i3 modelleri 100 kilometreye 7,9 saniyede ulaşmaktadır. eDrive özelliği ile sıfır karbondioksit emisyonuna sahiptir. 100 kilometrede 12,9 kW/sa enerji tüketimi ve 125 kW anlık maksimum performans sunuyor. Boş ağırlığı ise 1.195 kilogramdır. Kesintisiz bir güçle hızlanıyor ve tek pedal hissi, frenleme sırasında kinetik enerji kazanımı sağladığı için öngörülü sürüşe sahiptir.

Özellikle hızlı şarj için opsiyonel AC/DC hızlı şarj fonksiyonu, en uygun çözüm olarak görülüyor. Ev dışı DC hızlı şarj istasyonunda işlem yaklaşık 30 dakika sürüyor ve ardından kullanıma hazır hale geliyor. 360 derece elektrik hizmetleri ile yüksek gerilim bataryası, yol üzerinde şarj istasyonlarından veya evde kolayca şarj etmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmış. ChargeNow özelliği sayesinde yoldayken şarj edilmesi mümkündür. Kişisel ChargeNow kartı ile de BMW i3 aracınızı şarj ederken nakit ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.

İşte BMW i3 detaylı incelemesi:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar