Paylaşım

Alman Otomotiv Devi BMW Hakkında Daha Önce Duymadığınız 21 Gerçek


 

BMW, kuşku yok ki her araç tutkunu için farklı ve özel bir yere sahiptir. Son yıllarda üretmiş olduğu şık, hızlı ve lüks otomobiller Alman otomobil devinin piyasadaki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor. Evet, belki de hepimiz bir BMW tutkunuyuz; ama bu markanın var oluş hikayesine ne kadar hakimiz? Eğer aracınızı, sadece aylık çıkartılan boyalı dergilerden seçtiyseniz, bence hatalısınız. Çünkü koltuğuna kurulduğunuz otomobil bir BMW ve onun üzerinde bulunan her parça, efsanevi bir tarihin gerçek hikayesini anlatır.

Bayerische Motoren Werke AG, Türkçe telaffuz edersek Bavyera Motor Fabrikaları, kısaca BMW, 7 Mart 1916 yılında Münih’te kuruldu. İlk yıllar sadece uçak motorları üretimiyle ilgilendiler. Ne kadar gariptir ki firmanın otomobil sektörüne adım atmasında, memleketi olan Almanya’nın Dünya Savaşları’ndan yenik ayrılması oldukça etkili oldu. Çünkü 1. Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan Versay Antlaşması’nda yer alan maddelerden birisi, Almanya’nın uçak ve ona ait motor üretmesini yasaklıyordu. Bu durum, BMW’in kaderini değiştirdi ve bugün hepimizin kalp atışlarını hızlandıran birbirinden lüks araçlarının piyasaya damga vurmasına vesile oldu. 2. Dünya Savaşı’nın da motosiklet üretimine yol açtığı düşünülürse, evrenin tarih boyunca yaşadığı iki acılı olayın BMW’in talihi olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Şirketin 100. yılı yaklaşırken, bizler de BMW tutkunlarına bir yılbaşı hediyesi vermek istedik. Muhtemelen daha önce hiç duymadığınız 21 BMW gerçeğini sizler için listeledik. Şirketin atlatmış olduğu zorluklardan bu zamana kadar tasarlamış olduğu motorlara, kazanmış olduğu başarılardan günümüzdeki yerine kadar keyif alacağınız güzel bir makale oldu. Alman otomotiv sektörünün “Üç Büyükleri” arasında efsanevi bir yere sahip olan BMW, araçlarını “Gerçek Sürüş Keyfi” sloganıyla tanımlar. O zaman biz de diyoruz ki “gerçek sürüş keyfine hoş geldiniz!”

İşte karşınızda BMW hakkında bilmedikleriniz, duymadıklarınız, görmedikleriniz:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar