Paylaşım

Bireysel Emeklilik Hakkında İlginizi Çekecek 10 Bilgi


 

Bireysel emeklilik sistemi, henüz ülkemiz için tam olarak benimsenmiş bir sistem değil. Buna rağmen yurtdışında sistemin aktif olarak işlediği ülkelerde son derece önemsendiği görülmektedir. BES’in mantığı ise çalıştığınız dönemde sahip olduğunuz hayat standartlarını, emeklilikte de sürdürebilmenizdir. Bu amaçla yapılan tasarruf ve yatırım sistemi de bireysel emeklilik sistemidir.

2001 yılında ilk defa tanıştığımız bireysel emeklilik sisteminin birçok avantajı bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde emekli olduğunuz zaman iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. BES tanımı, amacı ve avantajları için burayı tıklayın. Gönüllü olarak bu sisteme dahil olur ve çalıştığınız süre boyunca edeceğiniz tasarrufları, emeklilikte ek gelir olarak geri kazanırsınız. Bireysel emeklilik sistemi hakkında birçok kişinin endişesi vardır. Ama sistemin denetleme mekanizması oldukça güvenlidir ve sağlamdır. Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenir ve yılda en az 1 kere de bağımsız bir dış denetçi tarafından zorunlu olarak denetime tabi tutulur.

Bir işe başladığınız zaman, zaten bir sigortaya sahip olursunuz. Ama bu sigortanın, sosyal güvenlik anlamında katma değere sahip olmaması ve mevcut sistemin çökebilecek olması ihtimalleri, bireysel emeklilik sisteminin önemini daha da öne çıkarmaktadır. Aynı zamanda geleceğe yatırım yapmak isteyen kişiler için BES ile tasarruf hesabı oluşturmalarını sıklıkla öneriyor. Belli bir süre sonra hesabınızda, emeklilik ikramiyesi gibi birikmiş bir paranız olur ve hayallerinizi gerçekleştirecek fırsatı yaratmış olursunuz.

İşte bireysel emeklilik sistemi hakkında ilginizi çekecek 10 bilgi sizlerle:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar