Paylaşım

ABD Başkanlarının Koruyucu Meleği Air Force One Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek


 

Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı süper güçlere sahip çok sayıda kahramanı vardır. Hatta çoğunu beyaz perdede severek takip ediyoruz. Superman mesela; başınız ne zaman derde girse, kötü adamlar etrafınızı sarsa uçarak gelir imdadınıza. Belki bunların hepsi birer hayal ürünü; ama olmayanlar da var. Bugün konuğu olacağımız Air Force One gibi…

Aslına bakarsanız Air Force One kavramı bir genellemedir. Yani Amerika Birleşik Devletleri Başkanı hangi uçağın içerisinde yer alırsa alsın, o uçağın ismi direkt olarak Air Force One unvanını alır. Ama pek tabi ki bu unvanın asıl sahibi de var. Onu sıklıkla medya dünyasında görmüşsünüzdür. Açık mavi beyaz rengiyle göklerde süzülen bu uçak, öyle sıradan bir taşıt değil. İçinde bulundurduğu gücün ve kendine yüklenen misyonun habercisi olan tam bir kale! Yani o varken, saldırıya uğrayan Başkan’ın Superman ya da Kaptan Amerika’ya pek de ihtiyacı yok.

Dünyanın en lüks başkanlık uçakları arasında gösterilen Air Force One, Obama’nın en sevdiği taşıtlardan biri. Nasıl sevmesin ki? İçerisinde Beyaz Saray’da bulunan hemen her ayrıcalık mevcut. Fitness salonundan krallara layık yatak odasına, enfes yemeklerin yapıldığı mutfaktan dünya sorunlarının tartışıldığı toplantı salonuna kadar aklınıza gelebilecek hemen her şey bu uçağın özellikleri arasında. Ama onu asıl ayrıcalıklı kılansa savunma sistemi. Başkan’ın en savunmasız olduğu yerin gökyüzü olduğu düşünülürse, bu uçağın sahip olması gereken ayrıcalıkları siz düşünün. Ya da düşünmeyin; gelin, görseller eşliğinde birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Air Force One hakkında bilmedikleriniz, görmedikleriniz, duymadıklarınız:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar